Lip slugging: Τέλος τα αφυδατωμένα χείλη - Roula Stamatopoulou - The Art of Makeup
Skip to main content

Skincare

Lip slugging: Τέλος τα αφυδατωμένα χείλη

Τρίτη, 06 Σεπτεμβρίου 2022
από την Στεφανία Ρουμπάκη

Η αλήθεια είναι πως η αλλαγή του καιρού επηρεάζει πολύ την επιδερμίδα σου και πολύ περισσότερο τα ευαίσθητα σημεία, όπως είναι τα χείλη σου. Δεν είναι λίγες οι φορές που σκάνε τα χείλη σου κάτι που άλλωστε συμβαίνει σε όλες μας, με αποτέλεσμα ένα αντιαισθητικό αποτέλεσμα. Η πρώτη κίνηση που πρέπει να κάνεις σε αυτές τις περιπτώσεις είναι να εφαρμόσεις ένα lip balm που θα τα ενυδατώσει. Ωστόσο θα πρέπει να περιμένεις πολλές μέρες για να δεις το επιθυμητό αποτέλεσμα.

Τώρα όμως δεν χρειάζεται πια άλλη αναμονή, γιατί με το lip slugging θα έχεις τα τέλεια χείλη στη στιγμή. Πρόκειται για μια πολύ απλή τεχνική, που μπορείς να την εφαρμόσεις μόνη σου. Το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να απλώσεις αρχικά ένα lip balm και από πάνω λίγη βαζελίνη, ώστε να κλειδώσεις την υγρασία στη περιοχή.

@nurcilesiz Selam 🧚🏼‍♂️ dudaklarınıza lip balm yetmiyorsa bu yöntemi deneyin 🫦 Tek başına lip balmların çok faydalı olamadığı kuru dudaklarıma bir süredir geceleri yatmadan önce bu yöntemi uyguluyorum ve bence çok başarılı. Tabi ki gündüzleri yine kuru hissedildiğinde lip balm tercih edilebilir ama bunu nem desteği olarak görüyorum💦 ❔Slugging nedir ❔ 🧴Vazelin cildinizi tek başına nemlendirmese de, nemi hapsetmek için deneyebilirsiniz. Bu yönteme “Slugging” deniliyor. Slugging yöntemi yüzünüzde de kullanılabilen tüm bakım adımlarınızı tamamladıktan sonra cildinizin nemi tutması için en üst katmanına vazelin sürerek bariyer oluşturmadır. Oklüzifler cildin yüzeyine oturur. Bu kalın tabaka transepidermal su kaybını veya ciltten buharlaşma sürecini önlemeye, bakterileri dışarıda tutmaya ve cildin elastikiyetini korumasına yardımcı olur. 🗒 ben elimde vazelin olmadığı için bu ürünü gösterdim siz vazelinle uygulayabilirsiniz #skincare #skincaretips #lipslugging #slugging #skincareroutine ♬ Carrying Your Love - David Morris